Jdi na obsah Jdi na menu
 

13. 11. 2018

Často kladené otázky

S Honzou jsme se setkali ve stylové českokrumlovské kavárně Kolektiv nad silným cappuccinem flath white. Známe se dobře z mnoha akcí, takže o to byl rozhovor pohodovější a otevřenější. 
 
Často kladené otázkyHonzí, jak dlouho předem bych si Tě měla rezervovat na svatbu jako fotografa?
Nikol, hned poté, co budeš znát svůj svatební termín, místo svatby a hostiny. Tedy co nejdříve. :-) Na oblíbené pátky a soboty 6.6., 7.7., 8.8. a 9.9. mívám velkou poptávku.
 
Preferuješ setkání před svatbou?
Vždy to snoubencům doporučuji. A většinou ho i realizujeme. Domluvíme podrobnosti a ve svatební den se tak fotograf může plně soustředit na svoji práci. Zná díky tomu dobře celý denní harmonogram, nic ho nepřekvapí. Větší důvěra v očích u snoubenců je patrná hned na prvních fotografiích. Navíc rád poradím s organizací, mohu doporučit další navazující služby, s kterýma mám bohaté zkušenosti nejen ze svateb, ale i z agenturních akcíAle samozřejmě vše lze vyřešit i přes e-mail, Messenger či WhatsApp a mohu přijet až na místo konkrétní den a hodinu.
 
Platí se nějaký rezervační poplatek?
Nevyžaduji ho. Jen výjimečně byla svatba odřeknuta nebo zrušena. Jen občas se stává, že se posune termín, stane-li se něco v rodině...
 
Proč máš vyšší cenu i u krátkého focení?
Často kladené otázky radniceU obřadu a potrétů po obřadu jde o intenzivní fotografování. Vzniká nejvíc snímků za hodinu. Ty pak zaberou i delší dobu při výběru a zpracování u počítače, včetně retuší. Věci kolem akce, jako domluva nebo cesta zůstávají i tak. Do ceny se promítá i cena techniky (vše mám dublované). Dále samozřejmě zkušenost fotografa a vizualita fotografií. V ceníku to mám férově odstupňované dle stráveného času na místě. Cena odpovídá výslednému produktu, mým schopnostem a zkušenostem. Fotit svatbu není až tak jednoduchá záležitost, musíš mít natrénováno. :-)
 
Za jak dlouho posíláš fotky?
Čas zpracování fotek je závislý na aktuální vytíženosti, většinou je předávám za týden až deset dnů. Každá svatba chce individuální přístup a péči. Nechci produkovat svatební fotografie jako Baťa cvičky. Snažím se do každé fotky, i úpravou, dát něco ze sebe. Svoji zkušenost i pohled na svět. 

Fotíš jen v okolí Krumlova?
Ne. Ale logicky bývám nejčastěji osloven ve svém domovském regionu, tedy zde na českokrumlovsku a českobudějovicku. Lidé mne tu znají, dávají svým přátelům doporučení na mě.
 
Co když fotograf onemocní a nebude moci fotit?
Často kladené otázky fotografV takovém případě zajistím za sebe plně odpovídající náhradu. Máme s kolegou domluvu, když jeden nemůže, plně ho nahradí druhý. Domluvená cena a vše ostatní samozřejmě zůstává. Jen rukopis fotek bude trochu jiný...
 
Jak dlouho vlastně fotíš?
12 let. Začal jsem právě tady v Krumlově, fotil si jen tak pro radost uličky a krásy města. Poté Slavnosti pětilisté růže. Následovaly portréty. A chytlo mě to... :-) 
 
Viděla jsem Tě i s nějakou asistentkou... 
Na velké svatby jezdím s asistentkou, ale na většinu akcí bez ní. Postupně jsem zjistil, že čas a pozornost, kterou mi asistentka odváděla, mohu kvalitněji a lépe využít ve fotkách samotných. Na složitější aranžované focení si lze „vypůjčit“ ochotnou pomocnici z řad svatebních hostů. Především na držení odrazné desky, světla, závoje nebo kytice.

Od kdy je dobré začít fotit?
Svatební líčeníZáleží na konkrétním harmonogramu, ale je zbytečné fotit úplný start dne nebo celý průběh vizáže. Stačí dokončování make-upu nebo účesu. Největší část zákazníků ale požaduje fotografie od obřadu po část večerní zábavy.
 
Do kdy má smysl fotit?
Záleží na konkrétní svatbě. Řekněme tak do 21. hodiny. Po prvním tanci bývá volnější zábava, ze které lze ještě pořídit zajímavé momentky. Často pak ještě přijíždějí další přátelé nevěsty a ženicha. Poté bývají organizované hry a volná zábava. Z nich už vznikají většinou jen doplňkové fotky. Hosté už bývají unavení, nebo jsou naopak až moc živí... :-) 
 
Jaký čas je dobré si vyhradit na aranžované focení?
Nejméně hodina po obřadu. Ideální je si najít čas i navečer, např. po krájení dortu. To bývá v exteriéru lepší světlo na sérii dalších portrétů novomanželů. Tyto fotky bývají i uvolněnějši, na vše už je dostatek času.
 
Jak se vybírají fotky. Budeme se moci se snoubencem podívat na všechny a pak si vybrat ty, co se nám líbí nejvíc?
Svatební den promenáda hráz rybníkaNe, širší výběr fotek je o citu a stylu fotografa, který ode mne zákazníci požadují a pro něž si mne taky najímají. V tomto mám jejich důvěru, že vyberu to nejlepší. Rád samozřejmě do finálních fotek zahrnu a upravím ty, o které mi na místě někdo řekne. Ale abych procházel s klienty všechny fotky a oni vybírali ty nejlepší, to nedělám. I u fotografiií pro jiné subjekty nebo agenturu pracuji stejně.
 
Takže všechny fotky nedáváš?
Všechny ne, není důvod. Vybírám vždy ty nejlepší, nejzajímavější. A nikdy ode mne ven neodcházejí fotky, na nichž někdo vypadá špatně, nebo je v nedůstojné pozici. Důvěra a diskrétnost je u mne základní prioritou! Občas po mně i takové fotky někdo chtěl, ale bohužel.
 
Všimla jsem si, že svatební fotky používáš ke své propagaci...
Ano. A vždy až po souhlasu novomanželů. A většinou i bez dalších svatebních hostů, případně rozostřuji obličej. Máme teď GDPR, jinak to ani nejde. I z veřejných akcí jako jsou různé slavnosti, se snažím nezachycovat na snímku obličej, volit boční pohledy nebo úhly zezadu. Mívám to přímo v pokynech od organizátorů, aby fotky mohli snáze využít ke své propagaci. Pokud potřebujeme figuranty, domlouváme je individuálně s písemným souhlasem o užití fotografie. 

Děláš i černobílé fotky?
Svatební den Český KrumlovSamozřejmě, ale většinou odevzdávám u svateb barevné. Pokud vidím, že fotka je pro to vhodná, vyvolám z RAWu i černobílou variantu nebo ji převedu do vhodného tónu. Svatba je většinou o radosti a barvách, černobílá fotka se k ní dle mého názoru hodí jen doplňkově.
 
A ten RAW je co?
Něco jako dříve býval negativ, surová data snímku přímo z foťáku. Dá se z něho do fotky ještě doupravit expozice, dovyvážit bílá. Při reportážním focení je důležitější obsah fotky, než její technické nastavení, občas není čas a tímto nástrojem můžeme snímek ještě snáze doladit. I u té černobílé fotky, kde ladíš rozdílně jednotlivé kanály třeba pro pleťovou barvu, nebo větší rozdíl fotografovaného objektu vůči pozadí. Ale i tak platí základní pravidlo: Co není dobře vyfoceno na místě, doma u počítače člověk už nevysedí! :-) 
 
Vraťme se však k těm svatbám, takže svatby Tě baví?
Svatební den Svachova LhotkaNejvíc. Každá svatba je jiná a má svoji specifickou atmosféru. Uplatním v nich vše, co jsem se naučil. Cit pro portrét, práci v trvale se měnících podmínkách, reportážní nasazení a v neposlední řadě umění pracovat s lidmi. Svatební den jsou krásné, neopakovatelné okamžiky a je pro mě potěšením je zaznamenávat. Svatební fotografie je o lásce, radosti a štěstí. Rád tak prostřednictvím fotek zachycuji lidem navždy ty nejkrásnější okamžiky...
 
Takže s mojí svatbou s Tebou mohu počítat?
Určitě, ale jako typický chlap se umím soustředit jen na jednu věc. Mohu být tedy jen jako fotograf, svatební host, nebo třeba svědek... :-)  
 
Budeš tam! O roli ještě popřemýšlím... :-) 
Fotograf ne? :-) To je moje parketa, to jsem jak ryba ve vodě. Třeba zazpívat večer v kapele bych Ti tam asi neuměl... :-)
 
Uvidíme. :-) Děkuji Ti za čas a rozhovor.
A já děkuji za zájem. Bylo mi potěšením.
(fotografie jsou ilustrační a nemusí se vztahovat k myšlenkám v článku)
 
Bc. Nikola ZelenkováOtázky Janu Schinkovi jr.
v kavárně v Českém Krumlově
pokládala Bc. Nikola Zelenková.