Jdi na obsah Jdi na menu
 

5. 1. 2020

Kdy jet do Paříže?

Často dostávám otázku, kdy je nejlepší jet do Paříže. Odpověď není jednoduchá. Asi nejméně přiznivý termín jsou Velikonoce. Myšlenku strávit prodloužený velikonoční jarní víkend v Paříži dostane polovina Evropy a podle toho to pak ve městě vypadá. Plné hotely, přecpané ulice, metro, muzea, obchody i restuarace, nervózní personál a další nepříjemnosti. Podobné zklamání lidem může přinést i Silvestr s Novým rokem, kdy přijíždí mnoho mimoevropských turistů a všude bývá nepořádek.

Osobně mám nejraději léto. Paříž díky blízkému moři nebývá tak horká a suchá jako jiné části Evropy. Velké množství zeleně v ulicích a parcích vytváří příjemné klima. Nejideálnější je srpen, kdy má většina pařížanů dovolenou, odjíždí pryč a město je o poznání klidnější i prázdnější. V srpnu navíc v metropoli bývá nejvíce slunných dnů ze všech měsíců, tudíž pravděpodobnost, že vám pobyt proprší, je malá.

Pro návštevu města se obecně doporučeje jaro a především podzim. Představu jarní rozkvetlé Paříže je třeba mírnit, druhová struktura keřů a stromů v parcích i ulicích záplavou květů zrovna nevyniká. Na jaře, obzvláště v květnu, je třeba počítat i se skutečností, že v regionu více prší. Podzimní termíny jsou v tomto vhodnější, ale v každém průvodci doporučované. To sebou nese pro hoteliéry vrchol sezóny, tedy i často díky různým módním akcím, veletrhům či výstavám vyšší ceny. Město bývá na podzim plnější než na jaře, křivka návštěvnosti Paříže v tu dobu vrcholí.

Chcete-li si město vychutnat bez turistů, bez front u památek, volte zimní období. Zima je v Paříži mírnější než v severní, střední či východní Evropě, jen výjimečně se tu déle udrží sníh. Mé duši sice osiřelé, suché a hnědé pařížské parky, náměstí a ulice nevyhovují, ale kdo prefereje nákupy, svařené víno, vyhřívané kavárenské předzahrádky, muzea, nebo večerně-noční zábavu v pařížských klubech a kabaretech, bude to pro něj ráj.

Zajímavá zkušenost je předvánoční a vánoční čas. Pokud neočekáváte atmosféru Vánoc, jakou znáte ze své země, svého domova, nebudete zklamáni. Místní obyvatelé jsou k turistům ještě o něco více vlídnější, nazdobené a vánočně osvětlené ulice mají magickou atmosféru. Na mnoha místech jsou ve městě tradiční trhy, vládne tu uklidňující atmosféra.

Pro mne však vždy bylo a bude vítězem ideálního času k návštěvě Paříže léto! Posezení s blízkou osobou či přáteli na vyhřátém nábřeží Seiny při dlouhých letních večerech nemá konkurenci. Dobrý sýr a víno k tomu, kulisu tónů písní nesoucích se nad hladinou od mnoha hudebníků a lidí kolem, zapadající slunce vedle Eiffelky, plující osvětlené lodě, vlahý větřík šumící nad hlavou v listech platanů, to vše nejlépe vychutnáte právě v letních časech...

 

Jan Schinko jr. | Svatební, reportážní a portrétní fotograf | FotoSchinko

Svatební, reportážní a portrétní fotograf