Jdi na obsah Jdi na menu
 

Interview

ROZHOVOR PRO PORTÁL Estránky – Vltava Labe Media
S fotografem Honzou Schinkem jsme si povídali o jeho práci, která kromě hlavní činnosti fotografování, přináší i další přidružené aktivity. Fotograf musí být také dobrým obchodníkem a marketérem!
 
Honzo, jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování? Jak dlouho trvalo, než jste svůj zájem přetvořil v obživu?
Začal jsem si fotit jen tak pro radost, tuším, v létě roku 2006. Krajinu v jižních Čechách pro kamarádku v USA. Profesionálně fotím posledních 9 let.
 
Kromě toho, že musíte být nejen skvělým fotografem, musíte být při podnikání  i dobrým marketérem, je to tak? Děláte si všechno sám?
Ano, je to tak. Nestačí mít vizuálně hezké fotky, to dneska dokáže díky digitální technice a úpravám téměř každý. Je velká konkurence. Nejdůležitější je umět práci prodat. Budovat postupně své jméno. Je to běh na dlouhou trať. V reklamě jsem se naštěstí pohyboval už dříve, takže drobný marketing si dělám sám, baví mě to. Velké kampaně si objednávám.
 
Co vše se vám v marketingovém mixu osvědčilo? A od čeho jste naopak ustoupil?
Marketing směřuji především na svatby, na ně potřebujete oslovovat nové zákazniky. Mám kladný vztah k tisku, k polygrafii, ale bohužel se jakákoliv letáková produkce, nebo inzeráty v tisku míjely účinkem. Nyní jednoznačně preferuji on-line média. Lidi dnes vše hledají na webu. Kvalitní a obsáhlé stránky jsou základ. Pokud nemáte jméno jako Saudek, Vano nebo Prosický. Ale i ti je mají. V tomto je služba Estránek skvělá. Navíc lidem i rozšíří znalosti o internetu, o SEO, člověk se něco naučí.
 
Jak získáváte své zákazníky? Dá se popsat jednotlivé kanály, kudy přicházejí?
Co se týče svateb, část je na doporučení dřívějších zákazníků, část přichází právě díky reklamě. Zákazníci přicházejí z webových stránek, část z nich i ze sociálních sítí. Musíte být vidět, být nahoře ve vyhledávačích, přispívat na sociální sítě, budovat si pozitivní image, je to stálá systematická práce. Jsou to ale jen podpůrné věci. Nakonec rozhoduje vaše jméno a poměr cena/výkon. Nestačí danou věc jen dobře nafotit, musíte ji také rychle zpracovat, odevzdat. Práce fotografa s sebou kromě focení nese i další navazující zkušenosti, znalosti a dovednosti.
 
Investujete i do placené reklamy?
Ano, některá se mi vrátila, některá ne. Je to tak trochu obchodní tajemství. Každý si svoji cestu musí najít, každý oslovuje jinou cílovou skupinu. Není univerzální recept. Snad kromě trpělivosti a pracovitosti i drzejší tah na branku. Taková je dnes doba.
 
Co především fotíte? Dělají se ještě tradiční rodinné fotografie?
Fotím svatby nebo třeba eventové akce pro agenturu. Tradiční rodinné fotky fotografové dělají stále, ale kvůli mobilům možná méně než v minulosti. U momentek rozhodně, ty si každý dnes nafotí sám. Pokud si zákazníci najímají fotografa, tak na důležitější focení. Firmy přímo na konkrétní projekty.
 
Na sociálních sítích se často objevují nejen profi rodinné a těhotenské fotky nebo fotky snoubenců, čím dál častěji vidíme i fotky z rodinných oslav. Čím to, že o ně v poslední době roste zájem?
Lidé rádi prezentují přátelům jak žijí, jak se baví, především mladší generace. Já třeba těhotenské fotografie nefotím, zaměřuji se především na reportážní fotografii. Ono jde každému něco jiného. I ten, kdo se nazývá univerzálním fotografem, má oblasti, které umí lépe. Značka FotoSchinko těží se svých zkušeností a specializuje se na svatby a reportáže na míru pro své klienty.
 
Co byste poradil začínajícím fotografům a fotografkám?
Založit si svůj web na Estránkach a fotit, fotit a fotit. Člověk se musí časem tzv. „vyfotit“, dovednosti si zcela zautomatizovat. Dále je třeba rozvíjet přizpůsobivost zákazníkům, komunikaci, postprodukční znalosti a dovednosti. Je to celé spektrum věcí, na kterých je třeba stále pracovat a bez kterých se dnes dobrý fotograf neobejde.
 
Vendula PospiechovaOtázky Janu Schinkovi jr.
za vydavatelství Vltava Labe Media
kladla Vendula Pospiechová
(Zdroj: Estranky.cz a vlmedia.cz, únor 2020)
 
 
ROZHOVOR O FOTOGRAFOVÁNÍ SVATEB
S Honzou jsme se setkali v českokrumlovské kavárně Authentic cafe nad cappuccinem flat white. Známe se dobře z mnoha agenturních akcí, takže o to byl náš rozhovor pohodovější a otevřenější. 
 
Honzí, ty mi umíš zlepšit náladu. Tvoje veselé svatební příhody nemaj chybu. Řekneš i návštevníkům webu a čtenářům rozhovoru nějaké?
Nikol, zatím je jen sbírám, stejně jako kdysi hlášky ze škol a prvního zaměstnání. Soustředím se vždy jen na focení! Navíc diskrétnost zákazníků je pro mne prioritou. Ale snad jednu neutrální mohu. Loni na nejmenované radnici se naše malá svatba dostala díky operativní změně matrikářky před tu hlavní velkou. Někdo jim chyběl, tak jsme šli prostě před nimi. Vše proběhlo hladce, starosta oddal, já nafotil, hudebníci zahráli tradiční fláky. Vycházíme z obřadní síně, za náma jde už i ona sbalená kapela. Náš bodrý ženich ještě v dobré víře říká tomu čekajícímu ženichovi: „...no, ta hudba dneska, nic moc!“ Ten na něj dlouho kouká, pak říká k těm muzikantům, které si zaplatil: „Kam jdete!?“ Oni omylem zahráli naší svatbě. Muzikanti nebyli od města, jak občas bývá nějaká ta znuděná žena u kláves, ale od té svatby... 
 
Jak dlouho předem bych si tě měla rezervovat na svatbu jako fotografa?
Hned poté, co budeš znát svůj svatební termín, místo svatby a hostiny. Tedy co nejdříve. Na oblíbené soboty v sezóně mívám velkou poptávku.
 
Preferuješ setkání před svatbou?
Vždy ho snoubencům doporučuji. Mají jej ostatně i v ceně většiny balíčků. Domluvíme podrobnosti a ve svatební den se tak fotograf může plně soustředit na svoji práci. Zná díky tomu dobře celý denní harmonogram, nic ho nepřekvapí. Větší důvěra v očích u snoubenců je patrná hned na prvních fotografiích. Navíc rád poradím s organizací, mohu doporučit další navazující služby, s kterýma mám bohaté zkušenosti ze svateb a agenturních akcíAle samozřejmě vše lze vyřešit i přes telefon, e-mail nebo messenger a mohu přijet až na místo konkrétní den a hodinu.
 
Platí se nějaký rezervační poplatek?
Dříve jsem ho nevyžadoval a zakládal jsem si na oboustranné důvěře. Po zkušenostech jsem ale zjistil, že to tak ne vždy nefunguje. Takže občas s mou účetní posíláme zálohovou fakturu. Rezervovaný termín svatby je tak platný až po jejím uhrazení.
 
Máš možná vyšší ceny u krátkého svatebního focení...
Nemyslím, u obřadu a portrétů po obřadu jde o intenzivní fotografování. Vzniká nejvíc snímků za hodinu. Ty pak zaberou i delší dobu při výběru a zpracování u počítače, včetně retuší. Věci kolem akce jako domluva nebo cesta zůstávají i tak. Do ceny se promítá i cena techniky (vše mám dublované). Dále samozřejmě zkušenost fotografa a vizualita fotografií. V ceníku to mám férově odstupňované dle stráveného času na místě. Cena odpovídá výslednému produktu, mým schopnostem, zkušenostem a situaci na trhu. Fotit svatbu není až tak jednoduchá záležitost, musíš mít natrénováno. 
 
Za jak dlouho posíláš fotky?
Čas zpracování fotek je závislý na aktuální vytíženosti, většinou je předávám za týden. Svatba má u mne vždy nejvyšší prioritu, zároveň to chce individuální přístup a péči. Snažím se do každé fotky i úpravou dát něco ze sebe. Svoji zkušenost i pohled na svět. Proto většinou nefotím dvě svatby v jednom týdnu v pátek a sobotu. Nejsem továrna na fotografie. Pokud dáš v pátek do svatby vše (já vždy fotím, jak sama dobře víš, se 100% nasazením), druhý den přece jen část sil a invence může chybět. A své zákazníky, kteří mi dají svoji důvěru, nechci šidit.

Fotíš jen v okolí Krumlova?
Ne. Ale logicky bývám nejčastěji osloven ve svém domovském regionu, tedy zde na Českokrumlovsku a Českobudějovicku. Lidé mne tu znají, dávají svým přátelům doporučení na mě. Toho si velmi vážím.
 
Co když onemocníš a nebudeš moci fotit?
V takovém případě zajistím za sebe plně odpovídající náhradu. Máme s kolegou domluvu, když jeden nemůže, plně ho nahradí druhý. Domluvená cena a vše ostatní samozřejmě zůstává. Jen rukopis fotek bude trochu jiný.
 
Jak dlouho vlastně fotíš?
Čtrnáct let. Začal jsem právě tady v Krumlově, fotil si jen tak pro radost uličky a krásy města. Poté Slavnosti pětilisté růže. Následovaly portréty. A chytlo mě to.  
 
Viděla jsem tě s asistentkou...
Na velké svatby nebo při objednání balíčku Maxi jezdím s asistentkou. Jsme už sehraní a každý víme, co máme dělat, aby svatební fotografie byly co nejlepší. U menších svateb si na složitější aranžované focení lze „vypůjčit“ ochotnou pomocnici z řad svatebních hostů.

Od kdy je dobré začít fotit?
Záleží na konkrétním harmonogramu, ale je zbytečné fotit úplný start dne nebo celý průběh vizáže. Stačí dokončování make-upu nebo účesu. Největší část zákazníků ale požaduje fotografie od obřadu po část večerní zábavy.
 
Do kdy má smysl fotit?
Záleží na dané svatbě. Řekněme tak do 21. hodiny. Po prvním tanci bývá volnější zábava, ze které lze ještě pořídit zajímavé momentky. Často pak ještě přijíždějí další přátelé nevěsty a ženicha. Poté bývají organizované hry a volná zábava. Z nich už vznikají většinou jen doplňkové fotky. Hosté už bývají unavení, nebo jsou naopak až moc živí.  
 
Jaký čas je dobré si vyhradit na aranžované focení?
Nejméně hodina po obřadu. Ideální je si najít čas i na večer, např. po krájení dortu. To bývá v exteriéru lepší světlo na sérii dalších portrétů novomanželů. Tyto fotky bývají i uvolněnější, na vše už je dostatek času.
 
Jak se vybírají fotky. Budeme se moci se snoubencem podívat na všechny a pak si vybrat ty, co se nám líbí nejvíc?
Ne, širší výběr fotek je o citu a stylu fotografa, který ode mne zákazníci požadují a pro nějž si mne taky najímají. V tomto mám jejich důvěru, že vyberu to nejlepší. Rád samozřejmě do finálních fotek zahrnu a upravím ty, o které mi na místě někdo řekne. Ale abych procházel s klienty všechny fotky a oni vybírali ty nejlepší, to nedělám. Ani na to není čas. I u fotografií pro jiné subjekty nebo agentury pracuji stejně.
 
Takže všechny fotky nedáváš?
Všechny ne, není důvod. Vybírám vždy ty nejlepší, nejzajímavější. A nikdy ode mne ven neodcházejí fotky, na nichž někdo vypadá špatně, nebo je v nedůstojné pozici. Důvěra a diskrétnost je u mne základní prioritou!
 
Všimla jsem si, že svatební fotky používáš ke své propagaci?
Ano. A vždy až po souhlasu novomanželů. A většinou i bez dalších svatebních hostů, případně rozostřuji obličej. Máme teď GDPR, jinak to ani nejde. I z veřejných akcí, jako jsou různé slavnosti, se snažím nezachycovat na snímku obličej, volit boční pohledy nebo úhly zezadu. Mívám to přímo v pokynech od organizátorů, aby fotky mohli snáze využít ke své propagaci. Pokud potřebujeme figuranty, domlouváme je individuálně s písemným souhlasem o užití fotografie.

Děláš i černobílé fotky?
Samozřejmě, ale většinou odevzdávám u svateb barevné. Pokud vidím, že fotka je pro to vhodná, vyvolám z RAWu i černobílou variantu nebo ji převedu do vhodného tónu. Svatba je většinou o radosti a barvách, černobílá fotka se k ní hodí jen doplňkově.
 
A ten RAW je co?
Něco jako dříve býval negativ, surová data snímku přímo z foťáku. Dá se z něho do fotky ještě doupravit expozice, dovyvážit bílá. Při reportážním focení je důležitější obsah fotky, než její technické nastavení, občas není čas a tímto nástrojem můžeme snímek ještě snáze doladit. I u té černobílé fotky, kde ladíš rozdílně jednotlivé kanály třeba pro pleťovou barvu, nebo větší rozdíl fotografovaného objektu vůči pozadí. Ale i tak platí základní pravidlo: Co není dobře vyfoceno na místě, doma u počítače člověk už nevysedí.  
 
Vraťme se však k těm svatbám, takže svatby tě baví?
Nejvíc. Každá svatba je jiná a má svoji specifickou atmosféru. Uplatním v nich vše, co jsem se naučil. Cit pro portrét, práci v trvale se měnících podmínkách, reportážní nasazení a v neposlední řadě umění pracovat s lidmi. Svatební den jsou krásné, neopakovatelné okamžiky a je pro mě potěšením je zaznamenávat. Svatební fotografie je o lásce, radosti a štěstí. Rád tak prostřednictvím fotek zachycuji lidem navždy ty nejkrásnější okamžiky.
 
Takže s mojí svatbou s tebou mohu počítat?
Určitě, ale jako typický chlap se umím soustředit jen na jednu věc. Mohu být tedy jen jako fotograf, svatební host, svědek nebo třeba ženich? ;-) 
 
Určitě tam budeš! O roli ještě popřemýšlím. :-) 
Fotograf, ne? To je moje parketa, to jsem jak ryba ve vodě. Třeba zazpívat večer v kapele bych ti tam asi neuměl. :-)
 
Děkuji ti, Honzí, za čas a rozhovor.
A já děkuji za zájem. Bylo mi velkým potěšením.
 
Bc. Nikola ZelenkováOtázky Janu Schinkovi jr.
v kavárně v Českém Krumlově
kladla Bc. Nikola Zelenková.
(Zdroj: vlmedia.cz, březen 2019)