Jdi na obsah Jdi na menu
 

Svatební inspirace

Svatební inspirace | Jihočeský fotograf | FotoSchinko

Zákazníci se mě často ptají na věci související se svatbou. Není výjimkou, že na základě svých zkušeností pomohu s organizací jejich svatebního dne. Dobrý fotograf působí po obřadu částečně i jako koordinátor. Přináším několik rad, tipů, postřehů a inspirací ke svatbám.

 

SVATEBNÍ MÍSTA

Svatební inspirace | Svatební místa | FotoSchinko

Nejlepší je mít svatbu v jedné lokalitě. Odpadnou tím stresující přesuny, kterými se akorát ztrácí čas. Vše se tak odehrává ve větší pohodě a klidu, hosté si tak den více užijí. Z míst, kde jsem fotil, mohu doporučit Svachovku u Českého Krumlova, hotel Frankův Dvůr u Jindřichova Hradce a hotel Resort Relax v Dolní Vltavici. Mezi nejpůsobivější místa pro svatbu v jižních Čechách patří i hotel Štekl na Hluboké a penziony na Novohradsku.

 

SVATEBNÍ OZNÁMENÍ

Svatební inspirace | Svatební oznámení | FotoSchinko

Svatební oznámení vám dnes vytisknou téměř všude. Určitě si jeho návrh při korektuře pečlivě přečtěte. Chyby v čárkách, mezerách či datu svatby vídávám často. Graficky pro svatební oznámení platí, že méně je více. V jednoduchosti je krása. Nezapomeňte si ho vzít s sebou. Fotograf vám tak může svatebko začlenit do svatebního příběhu pořizovaných fotografií.

 

SVATEBNÍ KYTICE

Svatební inspirace | Svatební kytice | FotoSchinko

Svatební kytice je základním doplňkem každé nevěsty. Z pohledu fotografa by měla ladit s nevěstou, s jejím líčením, barvou vlasů, se svatebními šaty a celkovou atmosférou svatby. A především by měla být menší! Floristky si chtějí zasloužit peníze a mají tendence ji uvázat co největší. Na fotkách to pak vypadá jako reklama na květinářství. Velkou, těžkou a nepohodlnou květinu nevěsta pak logicky co nejrychleji odloží. Nezapomeňte také kytici při fotografování natáčet horní částí k fotografovi, shora vypadá na fotkách lépe.

 

SVATEBNÍ LÍČENÍ

Svatební inspirace | Svatební líčení | Svatební make-up | FotoSchinko

Jsem zastáncem méně výrazného svatebního líčení. Vizážistky to s make-upem často přehánějí. Svatba není předváděčka výrobků Dermacolu nebo módní přehlídka Gianna Versaceho. Mnohokrát jsem byl svědkem toho, že při předávání fotografií vypadala nevěsta půvabněji a mladší, než na své svatbě. Líčení by mělo být decentní a matné! Fotograf si často musí přiblesknout a jakékoliv odlesky nevypadají na fotkách dobře.

 

SVATEBNÍ OBLEČENÍ

Svatební inspirace | Svatební oblečení | FotoSchinko

Svatební oblečení volíme dle místa obřadu. Pro obřad na zámku či v kostele by pánové měli volit formální oblečení. Naopak pro svatbu na statku se hodí neformální outfit. Pro fotky je ideální, když je celá svatba laděna do jedné barvy. Vyniknout musí nevěsta, tudíž oblečení svatebčanů by mělo být v tlumenějších, méně výrazných barvách. Zcela vyhnout by se měly ženy červeným, žlutým nebo svítivě zeleným šatům! Na fotkách to působí velmi rušivě a odvádí pozornost od nevěsty.

 

SVATEBNÍ AUTO

Svatební inspirace | Svatební automobil | FotoSchinko

Zajímavým a zpestřujícím prvkem svatby nejen pro fotografa či kameru je svatební automobil. Dle typu svatby a prostředí se uplatní veterán i rychlý sporťák. Pokud je svatba na jednom místě, jde o příjemné oživení svatebních fotografií. Samozřejmě to musí být zvláštní auto, obyčejný současný vůz na fotografiích nefunguje.

 

SVATEBNÍ PRSTENY

Svatební inspirace | Svatební prsteny | FotoSchinko

Bez svatebních prstýnků to opravdu nejde. Fotím je rád, především v kompozici s originálním podkladem. Každý pár je má připravené jinak a kreativitu lze jenom doporučit. Většinou bývá jejich naaranžování sladěno se stylem svatby. Doporučuji nezavazovat do mašličky nebo rafinovaně ukrývat, při obřadu mohou snoubence nepříjemně zaskočit.

 

SVATEBNÍ OBŘAD

Svatební inspirace | Svatební obřad | FotoSchinko

Svatební obřad můžete mít téměř kdekoliv. Jistota je interiér, je nejstabilnější. Venku může foukat vítr, svítit silné polední slunce nebo může začít pršet. Snažil bych se vyhnout tradičním místům jako např. zámek Hluboká nebo radnice v Č. Budějovicích. Na svatby zde chvátají, za 7 minut jste oddáni, často ani nevíte s kým. Nejhorší nápad je obřad pod stromem. Vysvitne-li sluníčko, lidé mívají na obličeji od listů nehezké stíny. Před obřadem je dobré dohlédnout, aby hosté obsadili místa k sezení. Prázdné židle v první řadě nevypadají na fotkách nejlépe.

 

SVATEBNÍ MOMENTY

Svatební inspirace | Svatební momenty | FotoSchinko

Z důležitých momentů kolem obřadu bych ještě vyzdvihl pomalejší příchody, odchody, špalíry atd., aby fotograf stihl udělat více pěkných snímků. Při obřadu nekoukejte do objektivu, ale na oddávajícího, případně na sebe. Je třeba to říci i svědkům, kteří mají navíc tendence pospávat nebo se koukat kde co lítá. Nezapomeňte také prodloužit čas navlékání prstýnků a polibku. Při podepisování dokumentů vypadá dobře se navzájem sledovat.

 

SVATEBNÍ TABULE

Svatební inspirace | Svatební tabule | FotoSchinko

Bez slavnostně nazdobené svatební tabule se neobejde žádná hostina. Výzdoba stolu by měla být sladěna se stylem celé svatby. I zde platí pravidlo, že méně je více. Zcela zaplněné stoly nepůsobí opticky dobře. Nezapomeňte na větší rozestupy mezi židlemi. Raději přidat pár stolů, než aby svatebčané seděli těsně namačkáni vedle sebe. Na mnohých svatbách to stále bohužel vídám.

 

SVATEBNÍ DORT

Svatební inspirace | Svatební dort | FotoSchinko

Osobně nejsem moc na sladké, ale ze zkušenosti vím, že svatební dort je stále velmi oblíbenou součástí každé svatby. Často je to společně s přípitkem a tancem novomanželů jediný bod svatebního odpoledne, kdy se sejdou opravdu všichni. Pro některé ženy a děti je to nejdůležitější okamžik. A moje rada? Méně krému a hodně ovoce. Je zdravější a i na fotografiích vypadá skvěle.

 

SVATEBNÍ ÚSKALÍ

Svatební inspirace | Svatební úkalí | FotoSchinko

Plánujete-li svatbu ve větším areálu, např. rozlehlém statku či hotelovém komplexu, ověřte si předem, že tam budete jediná svatba. Někteří majitelé se snaží co nejvíce vydělat a bez vašeho vědomí pronajmou vedlejší místo, nebo prostory, další souběžné svatbě. Na brečící zoufalé nevěsty na toaletách je pak velice smutný pohled.

 

SVATEBNÍ FOTOKOUTEK

Svatební inspirace | Svatební fotokoutek | FotoSchinko

Velmi oblíbenou a využívanou zábavou je svatební fotokoutek. Nejlépe realizovaný profesionálním fotografem. Díky libovolnému pozadí, osvětlení a dalším doplňkům tak svatební hosté dostanou na místě, nebo mailem, na památku kvalitní fotografie. Takové nemůže nějaký vypůjčený Instax nikdy nahradit.

 

SVATEBNÍ NOVINY

Svatební inspirace | Svatební noviny | FotoSchinko

Milým doplňkem svatební hostiny na odpoledne jsou svatební noviny. Hosté se z nich vtipnou formou dozvědí zajímavosti ze života obou novomanželů. Je příjemné vidět, že oba snoubenci tomu věnovali čas a něco o sobě sdělili svým nejbližším. Svatebčané tak alespoň na chvíli odloží svůj mobilní telefon. I pro fotografa představují noviny cenné informace, může totiž pak vhodněji sestavit příběh svatebních fotografií.

 

SVATEBNÍ VYŽITÍ

Svatební inspirace | Svatební vyžití | FotoSchinko

V odpoledních i večerních hodinách nesmíme zapomínat na svatební vyžití hostů. A to jak dětí, tak dospělých. Pokud to počasí dovolí, je vždy dobré část programu, zábavy i odpočinku uspořádat v exteriéru. Mnoho svateb, které jsem fotil, především těch větších, se odehrávalo venku a měly vynikající atmosféru. Pozor na mnohé rádobyvtipné svatební hry. Byl jsem několikrát svědkem trapných, až nedůstojných situací.

 

SVATEBNÍ HUDBA

Svatební inspirace | Svatební hudba | FotoSchinko

Pro správnou svatební náladu je nezbytná kvalitní muzika. Na obřad vybíráme k navození atmosféry ke každé části aktu konkrétní skladbu. Živá hudba (stačí jen saxofon) je nejlepší, neboť může aktuálně reagovat na situaci, např. pomalejší příchod nevěsty. Na večer bych doporučil dražší variantu – kapelu, profesionální skupinu. Zkušený DJ je také možnost, ale na svatbách, které jsem fotil, byla lepší nálada právě při živé hudební produkci.

 

SVATEBNÍ FOTOGRAF

Svatební inspirace | Svatební fotograf | FotoSchinko

Při výběru svatebního fotografa jsou nejdůležitější: dlouhodobé zkušenosti v oboru; reference; ukázky fotek z celého dne konkrétních svateb a ceník včetně obchodních podmínek. Je možné se setkat s individuální kalkulací, zde však počítejte s vyšší cenou. Doporučuji u fotografů prostudovat obsah jejich svatebních balíčků, výrazně se liší. Ptejte se předem i na čas dodání finálních snímků. Svatební fotografie odevzdané fotografem za měsíc ztrácí svoji aktuálnost a kouzlo.

 

MATRIKY V JIŽNÍCH ČECHÁCH

Svatební inspirace | Matriky | Jižní Čechy | FotoSchinko

Tak či onak, první cesta před svatbou bývá na matriční úřad příslušného správního odboru. Zde přikládám seznam vybraných matrik v jižních Čechách. Matriky jižní Čechy: Matrika České Budějovice, nám. Přemysla Otakara II. 1, České Budějovice, tel.: 386 801 111; Matrika Český Krumlov, Náměstí Svornosti 1, Český Krumlov, tel.: 380 776 102; Matrika Hluboká nad Vltavou, Masarykova 36, Hluboká nad Vltavou, tel.: 387 001 324; Matrika Třeboň, Palackého nám. 46, Třeboň, tel.: 384 342 128; Matrika Tábor, Žižkovo náměstí 7, Tábor, tel.: 381 486 351; Matrika Písek, Velké náměstí 114, Písek, tel.: 382 330 111; Matrika Jindřichův Hradec, Janderova 147, Jindřichův Hradec, tel.: 384 351 331; Matrika Strakonice, Velké náměstí 2, Strakonice, tel.: 383 700 111; Matrika Prachatice, Velké náměstí 3, Prachatice, tel.: 388 607 269; Matrika Nové Hrady, Náměstí Republiky 46, Nové Hrady, tel.: 386 101 014; Matrika Vimperk, Steinbrenerova 6, Vimperk, tel.: 388 402 222; Matrika Vodňany, náměstí Svobody 18, Vodňany, tel.: 383 379 110; Matrika Týn nad Vltavou, nám. Míru 2,  Týn nad Vltavou, tel.: 385 772 200; Matrika Veselí nad Lužnicí, nám. T. G. Masaryka 26, Veselí nad Lužnicí, tel.: 381 548 144; Matrika Bechyně, nám. T. G. Masaryka 2, Bechyně, tel.: 381 477 029; Matrika Trhové Sviny, Žižkovo nám. 32, Trhové Sviny, tel.: 386 301 412; Matrika Soběslav, náměstí Republiky 59, Soběslav, tel.: 381 508 117; Matrika Lomnice nad Lužnicí, nám. 5. května 130, Lomnice nad Lužnicí, tel.: 384 792 239; Matrika Kaplice, Náměstí 70, Kaplice, tel.: 380 303 100; Matrika Velešín, náměstí J. V. Kamarýta 76, Velešín, tel: 380 331 541; Matrika Planá nad Lužnicí, Zákostelní 720, Planá nad Lužnicí, tel.: 381 291 832; Matrika Slavonice, Horní náměstí 525, Slavonice, tel.: 384 401 830; Matrika Vyšší Brod, Míru 250, Vyšší Brod, tel.: 380 747 127; Matrika Stráž nad Nežárkou, náměstí Emy Destinnové 61, Stráž nad Nežárkou, tel.: 384 389 320; Matrika Milevsko, nám. E. Beneše 420, Milevsko, tel.: 382 504 144; Matrika Borovany, Žižkovo nám. 107, Borovany, tel.: 387 001 344; Matrika Volary, Náměstí 25, Volary, tel.: 388 302 202; Matrika Volyně, náměstí Svobody 41, Volyně, tel.: 383 317 236; Matrika Větřní, Na Žofíně 191, Větřní, tel.: 380 731 544; Matrika Lišov, tř. 5 května 139, Lišov, tel.: 387 007 914; Matrika Kardašova Řečice, náměstí J. Hrubého 64, Kardašova Řečice, tel.: 383 134 488; Matrika Horní Planá, Náměstí 54, Horní Planá, tel.: 380 724 415; Matrika Blatná, Třída T.G.M. 1520, Blatná, tel.: 383 416 205; Matrika Bavorov, Náměstí Míru 1, Bavorov, tel.: 383 390 202; Matrika České Velenice, Revoluční 228, České Velenice, tel.: 384 758 016; Matrika Dačice, Palackého nám. 1, Dačice, tel.: 384 401 221; Matrika Nová Bystřice, Mírové nám. 58, Nová Bystřice, tel.: 384 386 206; Matrika Zliv, Dolní náměstí 585, Zliv, tel.: 387 993 266.

 

Jan Schinko jr. | Svatební, reportážní a portrétní fotograf | FotoSchinko

Svatební, reportážní a portrétní fotograf